Skočiť na obsah
  • Polodrahokamy Tara Ezoterika

  • Ametyst

       (0 recenzií)

    Tara Admin

    Ametyst je minerál, kryštalická odroda kremeňa, najčastejšie fialovej alebo purpurovej farby. Kremeň sa chemicky nazýva Oxid kremičitý, chemické označenie má SiO2. Kremeň a jeho odrody, medzi ktoré patrí aj ametyst, sú v zemskej litosfére bežne zastúpené. Ametyst sa v horninách zvykne vyskytovať spolu s citrínom, dokonca aj vo vzájomnej fúzii, vtedy hovoríme o ametríne. Svoju typickú fialovú farbu získava vplyvom prírodného rádioaktívneho žiarenia a oxidmi železa, mangánu a titanu. Zanecháva biely vryp.

    Vzhľad a výskyt

    Ametyst sa bežne vyskytuje v kryštalickej forme v tvare šesťhranných hranolov, veľmi často v dutinách zásaditých hornín, ktoré nazývame geódy (vzhľadom pripomínajú jaskyne). Bežne sa vyskytuje v nepriehľadnej forme, ale častejšie v priehľadnej so skleným leskom. Na svetle má vo zvyku postupne blednúť a strácať svoju fialovú farbu, pod vplyvom tepla zase žltne a mení sa na ametrín, resp. citrín. Vo svete je ametyst bežným minerálom. Známe ložiská sa nachádzajú v USA, Veľkej Británii, Kanade, Mexiku, Južnej Kórei, Rakúsku, Rusku, Srí Lanke, Zambii, Bolívii, Barme, Číne, Madagaskare, Zimbabwe, Kongu (KDR), Austrálii, Nemecku, Indii, ale najmä v Uruguaji a Brazílii, odkiaľ pochádzajú najväčšie, aj niekoľkotonové geódy.

    Obrázok

    História

    Ametyst bol bežne známy už v staroveku, Gréci verili, že pitie vína z ametystových nádob ich ochráni pred otravou alebo opitím. Tu zrejme treba hľadať pôvod jeho názvu, v gréčtine methy znamená medovina, slovo v opozícii amethy by sa teda mohlo preložiť ako neopojný. Egypťania používali ametyst najmä k výrobe šperkov. Fialová resp. purpurová farba ametystu sa považovala za vladársku farbu a zrejme bola inšpiráciou aj pre Rimanov - odevy purpurovej farby smeli nosiť iba rímski cisári. Ametyst mal význam aj v časoch raného kresťanstva, keď sa pokladal za symbol vysokého duchovného stavu. Purpurová farba je farbou vysokých cirkevných hodnostárov - kardinálov. Ametyst bol až do 18. storočia vysoko ceneným polodrahokamom, po objavení bohatých ametystových ložísk v Brazílii jeho cena klesla.

    Zásady používania a čistenia

    Pred aj po použití ametyst čistíme pod vlažnou prúdiacou vodou alebo v miske, spolu s krištáľom. Z dôvodu, že ametyst môže na svetle, resp. priamom slnku postupne vyblednúť, nabíjame ho v tieni alebo na mesačnom svite.

    Astrológia

    Vo zverokruhu ametyst prináleží znameniam Baran, Panna, Ryby. Spája sa aj so znameniami Škorpión, Strelec, Kozorožec a Vodnár.

    Čakry

    Ametyst podnecuje činnosť krčnej (hrdlovej) čakry (5. čakra) a korunnej (duchovnej) čakry (7. čakra), používať sa však môže pri všetkých čakrách podľa potreby.

    Duchovno a energia

    Ametyst je mimoriadne mocným kameňom s obrovskou duchovnou silou a spiritualitou. Nositeľa bráni pred psychickými útokmi, blokuje geopatogénne zóny a negatívne energie. Je veľmi vhodný na meditáciu, počas ktorej odvracia myseľ od všetkého svetského, obohacuje nás nadosobnou láskou a túžbou pomáhať blízkym. Podporuje spirituálne uvedomenie si všetkých súvislostí. Pôsobí proti nestriedmosti a prehnanej telesnej žiadostivosti, pomáha prekonávať závislosti a bloky rôzneho druhu. Blahodárne pôsobí na myseľ, ktorú dokáže upokojiť, zmierňuje obavy a napomáha sústredeniu sa. Posilňuje zdravé racionálne uvažovanie a schopnosť rozhodnúť sa. Pomáha zlepšovať pamäť, motiváciu a inšpiráciu, ktorá je preň charakteristická, inšpirácia pomocou ametystu nás vedie k novým myšlienkam a tvorivosti.

    Zdravie

    Ametyst podnecuje tvorbu hormónov, vylaďuje systém žliaz s vnútornou sekréciou a stabilizuje metabolizmus a imunitný systém. Pomáha uľaviť od citovej bolesti (žiaľ), duševnej (strach zo smrti) a telesnej bolesti ako sú napríklad bolesť hlavy či migréna, podliatiny, opuchy a iné kožné problémy. Prináša upokojenie a má antistresové účinky. Pomáha pri poruchách sluchu, stabilizuje dýchací systém a žalúdočný systém vrátane čriev, kde reguluje stav črevnej flóry. Je vhodný aj pri nespavosti.

    Spôsob používania v bežnom živote

    Ametyst je možné nosiť alebo prikladať na telo podľa potreby. Týka sa to šperkov, ako prívesky, náramky alebo náhrdelníky, prípadne náušnice. V prípade príveskov a náhrdelníkov je vhodné ak spočíva pri oblasti srdca. Pri nespavosti je vhodné dať kúsok ametystu pod vankúš. Drúzy a geódy je možné položiť voľne do priestoru, ale pokiaľ je možné, nie na priame slnečné svetlo. Ametyst je vhodné kombinovať spoločne s krištáľom alebo ruženínom.


    Ametyst drúzaAmetyst tromlovaný

    Ametyst náhrdelníkAmetyst náramok

    Ametyst náušniceAmetyst prívesok

    Astrológia: Baran, Panna, Ryby, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár.
    Čakry: 5.-hrdlo
    7.-duchovná
    Výskyt: USA, Veľká Británia, Kanada, Mexiko, Južná Kórea, Rakúsko, Rusko, Srí Lanka, Zambia, Bolívia, Barma, Čína, Madagaskar, Zimbabwe, Kongo (KDR), Austrália, Nemecko, India, Uruguaj a Brazília
    Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

    User Feedback

    Vytvorte si konto alebo sa prihláste a napíšte recenziu

    Ak chcete napísať recenziu, musíte byť členom.

    Vytvoriť konto

    Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

    Zaregistrovať si nové konto

    Prihlásiť sa

    Máte už konto? Prihláste sa tu.

    Prihlásiť sa teraz

    Neexistujú žiadne recenzie na zobrazenie.


Oznámenia

  • Najnovšie články o polodrahokamoch

    • Tara Admin
      0
    • Tara Admin
      0
    • Tara Admin
      0
  • Nadchádzajúce udalosti

    Žiadne nadchádzajúce udalosti sa nenašli
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem.