Skočiť na obsah
  • Polodrahokamy Tara Ezoterika

  • Ametyst

       (0 recenzií)

    Tara Admin

    Ametyst je minerál, kryštalická odroda kremeňa, najčastejšie fialovej alebo purpurovej farby. Kremeň sa chemicky nazýva Oxid kremičitý, chemické označenie má SiO2. Kremeň a jeho odrody, medzi ktoré patrí aj ametyst, sú v zemskej litosfére bežne zastúpené. Ametyst sa v horninách zvykne vyskytovať spolu s citrínom, dokonca aj vo vzájomnej fúzii, vtedy hovoríme o ametríne. Svoju typickú fialovú farbu získava vplyvom prírodného rádioaktívneho žiarenia a oxidmi železa, mangánu a titanu. Zanecháva biely vryp.

    Vzhľad a výskyt

    Ametyst sa bežne vyskytuje v kryštalickej forme v tvare šesťhranných hranolov, veľmi často v dutinách zásaditých hornín, ktoré nazývame geódy (vzhľadom pripomínajú jaskyne). Bežne sa vyskytuje v nepriehľadnej forme, ale častejšie v priehľadnej so skleným leskom. Na svetle má vo zvyku postupne blednúť a strácať svoju fialovú farbu, pod vplyvom tepla zase žltne a mení sa na ametrín, resp. citrín. Vo svete je ametyst bežným minerálom. Známe ložiská sa nachádzajú v USA, Veľkej Británii, Kanade, Mexiku, Južnej Kórei, Rakúsku, Rusku, Srí Lanke, Zambii, Bolívii, Barme, Číne, Madagaskare, Zimbabwe, Kongu (KDR), Austrálii, Nemecku, Indii, ale najmä v Uruguaji a Brazílii, odkiaľ pochádzajú najväčšie, aj niekoľkotonové geódy.

    Obrázok

    História

    Ametyst bol bežne známy už v staroveku, Gréci verili, že pitie vína z ametystových nádob ich ochráni pred otravou alebo opitím. Tu zrejme treba hľadať pôvod jeho názvu, v gréčtine methy znamená medovina, slovo v opozícii amethy by sa teda mohlo preložiť ako neopojný. Egypťania používali ametyst najmä k výrobe šperkov. Fialová resp. purpurová farba ametystu sa považovala za vladársku farbu a zrejme bola inšpiráciou aj pre Rimanov - odevy purpurovej farby smeli nosiť iba rímski cisári. Ametyst mal význam aj v časoch raného kresťanstva, keď sa pokladal za symbol vysokého duchovného stavu. Purpurová farba je farbou vysokých cirkevných hodnostárov - kardinálov. Ametyst bol až do 18. storočia vysoko ceneným polodrahokamom, po objavení bohatých ametystových ložísk v Brazílii jeho cena klesla.

    Zásady používania a čistenia

    Pred aj po použití ametyst čistíme pod vlažnou prúdiacou vodou alebo v miske, spolu s krištáľom. Z dôvodu, že ametyst môže na svetle, resp. priamom slnku postupne vyblednúť, nabíjame ho v tieni alebo na mesačnom svite.

    Astrológia

    Vo zverokruhu ametyst prináleží znameniam Baran, Panna, Ryby. Spája sa aj so znameniami Škorpión, Strelec, Kozorožec a Vodnár.

    Čakry

    Ametyst podnecuje činnosť krčnej (hrdlovej) čakry (5. čakra) a korunnej (duchovnej) čakry (7. čakra), používať sa však môže pri všetkých čakrách podľa potreby.

    Duchovno a energia

    Ametyst je mimoriadne mocným kameňom s obrovskou duchovnou silou a spiritualitou. Nositeľa bráni pred psychickými útokmi, blokuje geopatogénne zóny a negatívne energie. Je veľmi vhodný na meditáciu, počas ktorej odvracia myseľ od všetkého svetského, obohacuje nás nadosobnou láskou a túžbou pomáhať blízkym. Podporuje spirituálne uvedomenie si všetkých súvislostí. Pôsobí proti nestriedmosti a prehnanej telesnej žiadostivosti, pomáha prekonávať závislosti a bloky rôzneho druhu. Blahodárne pôsobí na myseľ, ktorú dokáže upokojiť, zmierňuje obavy a napomáha sústredeniu sa. Posilňuje zdravé racionálne uvažovanie a schopnosť rozhodnúť sa. Pomáha zlepšovať pamäť, motiváciu a inšpiráciu, ktorá je preň charakteristická, inšpirácia pomocou ametystu nás vedie k novým myšlienkam a tvorivosti.

    Zdravie

    Ametyst podnecuje tvorbu hormónov, vylaďuje systém žliaz s vnútornou sekréciou a stabilizuje metabolizmus a imunitný systém. Pomáha uľaviť od citovej bolesti (žiaľ), duševnej (strach zo smrti) a telesnej bolesti ako sú napríklad bolesť hlavy či migréna, podliatiny, opuchy a iné kožné problémy. Prináša upokojenie a má antistresové účinky. Pomáha pri poruchách sluchu, stabilizuje dýchací systém a žalúdočný systém vrátane čriev, kde reguluje stav črevnej flóry. Je vhodný aj pri nespavosti.

    Spôsob používania v bežnom živote

    Ametyst je možné nosiť alebo prikladať na telo podľa potreby. Týka sa to šperkov, ako prívesky, náramky alebo náhrdelníky, prípadne náušnice. V prípade príveskov a náhrdelníkov je vhodné ak spočíva pri oblasti srdca. Pri nespavosti je vhodné dať kúsok ametystu pod vankúš. Drúzy a geódy je možné položiť voľne do priestoru, ale pokiaľ je možné, nie na priame slnečné svetlo. Ametyst je vhodné kombinovať spoločne s krištáľom alebo ruženínom.


    Ametyst drúzaAmetyst tromlovaný

    Ametyst náhrdelníkAmetyst náramok

    Ametyst náušniceAmetyst prívesok

    Astrológia: Baran, Panna, Ryby, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár.
    Čakry: 5.-hrdlo
    7.-duchovná
    Výskyt: USA, Veľká Británia, Kanada, Mexiko, Južná Kórea, Rakúsko, Rusko, Srí Lanka, Zambia, Bolívia, Barma, Čína, Madagaskar, Zimbabwe, Kongo (KDR), Austrália, Nemecko, India, Uruguaj a Brazília
    Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

    User Feedback

    Odporúčaný komentár

    Nie sú tu žiadne komentáre.



    Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

    Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

    Vytvoriť konto

    Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

    Zaregistrovať si nové konto

    Prihlásiť sa

    Máte už konto? Prihláste sa tu.

    Prihlásiť sa teraz

Oznámenia

  • Najnovšie články o polodrahokamoch

    • Tara Admin
      0
    • Tara Admin
      0
    • Tara Admin
      0
  • Nadchádzajúce udalosti

    Žiadne nadchádzajúce udalosti sa nenašli
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem.