Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Avanturín

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Avanturín je fanerokryštalická odroda kremeňa (krištáľ, SiO2) trblietavého vzhľadu, ktoré je spôsobené vnútornými zábleskmi od rovnako orientovaných uzavrenín iných minerálov napr. pyritu. Tvrdosť polodrahokamu má hodnotu 6,5.

  Vzhľad a výskyt

  Avanturín sa môže vyskytovať vo viacerých farebných odtieňoch, oranžové až červenohnedé odtiene získava pod vplyvom hematitu resp. lepidolitu, zlatisté pod vplyvom muskovitu, modré pod vplyvom rutilu alebo turmalínu. Najbežnejšou a typickou farbou pre avanturín je však zelená farba, ktorá vzniká pod vplyvom fuchsitu, prípadne modrozelená, či tyrkysová farba. Rôzne farebné odtiene avanturínu môžu spôsobiť, že menej skúsení zberatelia polodrahokamov si môžu oranžové avanturíny zmýliť so Slnečným kameňom, zelené avanturíny s nadbytkom fuchsitu môžu pripomínať malachit. Najvýznamnejšie ložiská zelených a modrozelených avanturínov sa nachádzajú najmä v Indii. Ďalšie náleziská avanturínov (vrátane ostatných farebných odtieňov) sa nachádzajú v Rusku, Brazílii, Číne, Nepále, Kolumbii, Chile, Tanzánii, Zimbabwe, Taliansku, Španielsku a Rakúsku.

  Obrázok

  História

  Avanturín má názov odvodený z taliančiny - "a vantura", čo v kontexte znamená "náhodne", čím sa odkazuje na náhodný objav avanturínového skla niekedy na začiatku 18. storočia.

  Zásady používania a čistenia

  Avanturín čistíme pár minút pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske s vodou spolu s krištáľom. Všetky druhy avanturínov môcť nabíjať ľubovoľne dlho na priamom slnku. Z liečebného hľadiska nosíme so sebou alebo položíme kdekoľvek na voľné miesto.

  Astrológia

  Vo zverokruhu avanturín prináleží znameniam Býk, Rak a Strelec. Spája sa aj so znameniami Baran a Váhy

  Čakry

  Zelený avanturín kladieme na čakru duchovné srdce (4. čakra), modrý na hrdlo (5. čakra), žltý na pupok - solar plexus (3. čakra)

  Duchovno a energia

  Zeleným avanturínom nadväzujeme tesné spojenie oživujúcou energiou prírody, s jeho podporou sa naladíme na prírodné vlny a tým otvoríme svoju dušu jej prostej kráse.

  Vplyv zeleného avanturínu je najpriaznivejší v centre srdca, kde tíši naše nadmerné emócie a rozčúlenie, zelené trblietanie prežiari každý problém, rozloží negatívne myšlienky a s nimi úzko spojené pocity. V napätých a nepokojných časoch nám vráti stratenú nádej a poskytne vnútorný, vonkajšími skutočnosťami nerušený pokoj. Pokoj, ktorý prináša avanturín je prospešný aj pre kľudný spánok, keďže pomáha vypustiť z hlavy a mysli drobné starosti všedného dňa. Stabilizuje duševný stav, podporuje vnímavosť a zvyšuje kreativitu.

  Avanturín je zároveň kameň, ktorý pôsobí vysoko kladne na všetko, čo má súvislosť s prosperitou a majetkom. Je silne prepojený s ríšou dévov, používa sa k ochrane záhrad alebo domov pred geopatogénnym zónami. Avanturín, ktorý nosíte pri sebe, pohlcuje elektromagnetický smog a chráni pred látkami znečisťujúcimi životné prostredie.

  Zdravie

  Zelený avanturín z pohľadu zdravia patrí k všestranným kameňom. Možno ho použiť v početných prípadoch spolu s ruženínom, vo všetkých centrách ľudského tela. Tým, že spadá pod čakru srdca, pôsobenie zeleného avanturínu, najmä jeho svetlých tónov, ja najúčinnejšie pri srdcových poruchách, ktoré majú pôvod v emocionálnej preťaženosti, tlaku a trvalom strese. Podobne tak pomáha pri kožných problémoch, chorobách a alergiách, ktoré sú vo veľkej väčšine pri rozladenom alebo oslabenom imunitnom systéme vyprovokované nervozitou a nevyrovnaným duševným stavom. V týchto prípadoch pokladáme kameň na centrum srdca a na solar plexus, alebo priamo potierame postihnuté miesta avanturínovou vodou. Niekedy je ešte vhodnejšie použiť avanturín spoločne s malachitom, ktorý položíme na solar plexus a avanturín položíme na oblasť srdca. Malachit odhalí negatívne emócie, avanturín emócie rozloží.

  Avanturín je účinný aj pri bolestiach hlavy a migrénach. Podporuje látkovú výmenu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím takto zavčas predchádza vzniku arteriosklerózy, srdcovému infarktu či vzniku alergií. Priaznivo pôsobí aj na nadobličky a pľúca. Avanturínová voda, pravidelne používaná pred každým jedlom, tlmí našu nadmernú chuť k jedlu a tak nám prirodzeným spôsobom pomáha dodržiavať diétny režim. Zvonka prospieva aj očiam a vlasom.


  Avanturín naturAvanturin tromlovaný

  Avanturín vajíčkoAvanturín prívesok

  Avanturín náramok guľôčkovýAvanturín náramok kúsočkový

  Avanturín náramok platničkyAvanturín náušnice

  Astrológia: Býk, Rak, Strelec, Baran, Váhy
  Čakry: 3.-solar plexus (pupok), 4.-duchovné srdce, 5.-hrdlo
  Výskyt: India, Rusko, Brazília, Čína, Nepál, Kolumbia, Chile, Tanzánia, Zimbabwe, Taliansko, Španielsko, Rakúsko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.