Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Chryzopras

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Chryzopras je najvzácnejšia odroda chalcedónu, s obsahom kremičitanov prípadne oxidov niklu. Na Mohsovej stupnici tvrdosti sa nachádza na úrovni 6-7. V prírode sa obyčajne nachádza v blízkosti ložísk niklových rúd. Zanecháva biely vryp.

  Vzhľad a výskyt

  Kremičitany (resp. oxidy) niklu prítomné v chalcedóne sú zodpovedné za typickú jablkovo zelenú farbu chryzoprasu, pričom môžu sa vyskytovať aj tmavozelené variácie. Polodrahokamy môžu byť priesvitné, ale aj nepriesvitné, skôr matného vzhľadu. Na priamom slnečnom svetle farba môže časom blednúť. Používa sa na výrobu šperkov. Známe ložiská vo svete sa nachádzajú v Poľsku, Rakúsku, Kazachstane, Rusku, Indii, Tanzánii, Zimbabwe, Juhoafrickej republike, USA, Brazílii, v Austrálii, niekoľko lokalít sa našlo aj v Česku.


  Obrázok

  História

  Chryzopras je jeden z ďalších polodrahokamov známych už v staroveku, poznali ho Gréci aj Rimania. Jeho názov sa odvádza z gréckeho "chryzos" (zlato) a "prasmaí" (oceniť) alebo "prason" - cesnak, pre jeho sviežu trávnatú zelenú farbu, či "prasinon" (zelená). V starom Egypte sa používal ako ochranný amulet pred morom a čiernou mágiou. V 14. storočí nechal ním český kráľ Karol IV. vyzdobiť Svätováclavskú kaplnku na Hradčanoch.

  Zásady používania a čistenia

  Chryzopras možno nosiť alebo umiestniť na ktorékoľvek miesto tela podľa potreby, akútnych prípadoch používať ako elixír. Chryzopras čistíme pod prúdom vlažnej vody, nabíjame ho len na nepriamom slnku, pretože na prudké svetlo je citlivý.

  Astrológia

  V starovekom Egypte sa Chryzopras spájal so znamením Škorpióna, súčasní astrológovia ho priraďujú k znameniu Strelca, ale aj k znameniam Raka a Kozorožca.

  Čakry

  Chryzopras podnecuje činnosť najmä duchovného srdca (4. čakra).

  Duchovno a energia

  Chryzopras ako zelený druh chalcedónu, patriaci svojim vplyvom najmä pod srdcovú čakru, má harmonizujúci vplyv na celý organizmus, na fyzické, mentálne a emotívne telo.

  Nepokojná duša plná neistôt, obáv a beznádeje sa upokojí pod vplyvom chryzoprasu, prejasnia sa zdanlivo nevyriešiteľné problémy a do podvedomia a vedomia sa zanesie jas, ktorý presvetlí všetky naše pocity, pohnútky a činy. Hlboké traumy, ktorá celé roky ležali v našom podvedomí, sa pod vplyvom chryzoprasu rozplynú ako zlý sen, keď z neho precitnete. Zaháňa tiesnivé predstavy, ktoré môžu viesť k nočným morám, najmä u detí. Podnecuje rôzne talenty a rozvíja tvorivé schopnosti, zvyšuje dôveru v obchodných i osobných medziľudských vzťahoch. Rozvíja schopnosť plynulo hovoriť a bystro uvažovať.

  Prináša trvalý pocit jednoty s celkom, dôveru v Božie vedenie a lásku, pomáha nám trpezlivo znášať aj všetku bolesť a príkoria, pretože s jeho pomocou prezrieme a spoznáme, že všetko má nejaký vyšší, aj keď nám doposiaľ neznámy zmysel. Posilňuje vytrvalosť v hľadaní pravdy, poznanie pravého zmyslu života, bez toho aby sme prepadli fanatizmu.

  Chryzopras nám pomáha nájsť samého seba, veriť si, hľadať istotu a odpovede na otázky predovšetkým vo vlastnom vnútri a príliš sa nespoliehať na vonkajšiu pomoc. Učí nás bez hnevu a roztrpčenia znášať kritiku a rady, zvážiť ich, ale nenechať sa nimi bezvýhradne ovplyvňovať. Konkrétne zmierňuje komplexy menejcennosti, tlmí nadmernú žiarlivosť a ľahké stavy hystérie. Tlmí prchké, impulzívne myšlienky a naše egoistické motivácie skryté za vlastným konaním v minulosti, vedie nás kontrolovať a usmerňovať svoje konanie tak, aby bolo v súlade so všeobecnými mravnými zákonmi, čistým svedomím, srdcom a neboli škodlivé pre osobný rozvoj. Tým nám umožňuje získať úplne nový, ničím nezaťažený, pohľad na svet. Nastoľuje rovnováhu medzi ideálmi, v ktoré veríte. Učí nás vidieť a chápať život okolo vždy z tej lepšej pozitívnejší perspektívy, neprepadnúť ilúziám, ale ani negatívnemu chápaniu každodennej skutočnosti a beznádeji.

  Zdravie

  Zdravotne nám chryzopras pomáha boriť blokády, zbavovať organizmus nečistôt, prečistiť ho a takto znovu nastoliť voľný prietok životodarnej energii. Svojou príjemnou zeleňou dáva srdcu potrebný pokoj. Zvyšuje mieru ukladania vitamínu C, udržuje v rovnováhe hormóny a uzdravuje tráviaci systém. Znižuje krvný tlak, reguluje krvný obeh, čistí cievy. Aktivuje činnosť pečene, pomáha pri krvácaní, chrlení krvi, pôrode a pozitívne ovplyvňuje funkciu žliaz. U mužov lieči prostatu a zápal semenníkov, u žien neplodnosť, zavinenú najmä infekciami vajíčkovodov, chráni pred pohlavne prenosnými chorobami. Chryzoprasová voda je účinným prostriedkom na potieranie kožných chorôb, alergií a plesní.


  Chryzopras tromlovanýChryzopras prívesok

  Chryzopras náhrdelníkChryzopras náramok kusočkový

  Astrológia: Škorpión, Strelec, Rak, Kozorožec.
  Čakry: 4.-duchovné srdce
  Výskyt: Poľsko, Rakúsko, Kazachstan, Rusko, India, Tanzánia, Zimbabwe, Juhoafrická republika, USA, Brazília, Austrália, Česko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.