Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Gagát

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Gagát (iné názvy: čierny jantár, jet) je tmavý mineraloid (materiál, ktorý vzhľadovo pripomína klasické minerály, ale neobsahuje kryštalickú sústavu) používaný ako polodrahokam.

  Vzhľad a výskyt

  Gagát v skutočnosti je skamenelé drevo, v surovom stave pripomína uhlie. Po vyhladení má voskovo matný povrch väčšinou čiernej, niekedy tmavohnedej farby. Je typický tým, že je poznateľne veľmi ľahký. Známe ložiská gagátu sa nachádzajú v USA, Rusku, Taliansku, Francúzsku a Nemecku.

  Výskyt gagátu vo svete

  Obrázok

  História

  Gagát, podobne ako väčšina iných polodrahokamov, bol známy už v staroveku. Jeho názov je odvodený od rieky Gagátes v Malej Ázii, kde ho ťažili Rimania. Okrem Rimanov Gagát poznali aj Vikingovia, ktorí ho ťažili vo Veľkej Británii. Gagát sa používal k výrobe šperkov, náleziská ukazujú, že gagát bol známy už skôr ako v staroveku, keď sa našiel v Česku, v hroboch z obdobia neolitu.

  Zásady používania a čistenia

  Gagát nabíjame na slnku, od negatívnych energií sa čistí jednoduchým zahrabaním do zeme.

  Astrológia

  Vo zverokruhu Gagát prináleží znameniu Kozorožec.

  Čakry

  Gagát prečisťuje základnú čakru (1.) a podnecuje rast kundalini.

  Duchovno a energia

  Gagát odvádza negatívnu energiu, v minulosti sa používal ako ochrana proti silám temnoty. Ľudia, ktorých gagát priťahuje, pravdepodobne patria medzi tzv. staré duše, duše, ktoré na Zemi niekoľkokrát reinkarnovali. Traduje sa, že gagát sa postupne stáva súčasťou tela svojho majiteľa, z toho vyplýva, že ak sa zdedí, daruje alebo predá, mal by sa dôkladne vyčistiť. Tak isto ho treba vyčistiť pred nasadením každej liečby.

  Gagát pomáha proti chorobám a násiliu. Jeho pomocou môcť otvoriť cesty za novými duševnými skúsenosťami a púťou za duchovným osvietením. Umožňuje si udržať kontrolu nad vlastným životom, udržuje rovnováhu v premenlivých náladách a potláča depresiu. V oblasti kariéry pomáha udržať financie v rovnováhe a nad podnikaním drží ochrannú ruku, preto je vhodné ho dať do pokladne, rohu hojnosti (najvzdialenejší ľavý kút miestnosti) alebo do sídla firmy.

  Zdravie a liečenie

  Gagát pozitívne vplýva na migrénu, epilepsiu, nachladnutie, opuchy žliaz a lymfatických uzlín. Liči bolesti krku a bolesti počas menštruácie.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Gagát má pestré možnosti používania, buď ako dekorácia v miestnostiach (ideálne umiestniť do rohu hojnosti) alebo nosiť ako prívesok zasadený do striebra, resp. vhodný je aj na nosenie vo forme náramkov a náhrdelníkov.


  Gagát tromlovanýGagát prívesok

  Gagát náhrdelník Gagát náramok guľôčkový

  Astrológia: Kozorožec
  Čakry: 1. základná
  Výskyt: USA, Rusko, Taliansko, Francúzsko a Nemecko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou diela Kameny od A do Z (Judy Hallová). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.
  Video:

   

   


  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.