Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Záhneda

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Záhneda je drahokamová odroda kremeňa (krištáľu, SiO2) hnedej farby, ktorú získala vďaka prítomnosti hliníka, lítia, sodíka a prírodným rádioaktívnym vplyvom a na základe čoho sa odvodzuje jej názov. Na Mohsovej stupnici tvrdosti má tvrdosť 7. Zanecháva biely vryp.

  Vzhľad a výskyt

  Vzhľadovo je Záhneda priehľadný polodrahokam obyčajne hnedej až tmavohnedej priehľadnej farby, odroda najtmavšej záhnedy sa nazýva morión. Ojedinele sa môžu nájsť polodrahokamy žltkastej farby. Na svetle alebo v teple môže časom vyblednúť, čo sa využíva v klenotníctve, kde tmavohnedé záhnedy sa zvyknú tepelne zosvetliť, aby získali príťažlivejší vzhľad. Vzhľadom pripomína krištáľ, od ktorého sa fakticky odlišuje len hnedou farbou. Záhneda je vo svete pomerne bežný polodrahokam, známe a významné ložiská sa nachádzajú v Brazílii, Madagaskare, USA, Rusku, Austrálii, Mozambiku, Ukrajine, Kazachstane, Británii, Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a Japonsku. Niekoľko nálezísk sa nachádza v susednom Česku, na Slovensku sa vyskytuje ojedinele a nie v príliš dobrej kvalite.

  Obrázok

  História
  Záhneda bola pravdepodobne dobre známa už v antických časoch, dávno pred vznikom nášho letopočtu, kde získala všestranné využitie. V Británii druidi a Kelti ju používali počas šamanských rituálov, ale aj ako šperky či dokonca súčasť zbraní. Záhneda nebola neznáma ani pre starovekých Rimanov či Číňanov, ktorí ju využívali na podobné účely.

  Zásady používania a čistenia

  Záhneda vyžaduje dôkladné očistenie, najmä tmavšie odrody, pretože pohlcujú veľké množstvo negatívnej energie. Čistenie prebieha pod tečúcou vodou alebo v miske s vodou, či na krištáľovej drúze, najlepšie celú noc a celý deň (na nepriamom slnku).

  Astrológia

  Vo zverokruhu záhneda prináleží znameniam Strelec a Kozorožec.

  Čakry

  Záhneda podnecuje činnosť základnej (koreňovej) čakry (1. čakra).

  Duchovno a energia

  Záhneda je jedným z najúčinnejšie fungujúcich uzemňovacích a ukotvovacích polodrahokamov. Ide o ochranný kameň so silným napojením na zemskú a základnú čakru. Pomáha prekonávať silnú závislosť, na hmotných predmetoch, ktoré nás odvádzajú od duchovného úsilia a je oporou tým, ktorí sa nevedia vyrovnať s materialistickým svetom okolo nich. Podporuje abstraktné myslenie, učí nás získané poznatky uvádzať v živote a pomáha v pokoji a vyrovnane prekonávať obtiažne situácie a dodáva silu pri rozhodovaní. Duševne prináša úľavu od strachu, rozháňa depresiu a navodzuje stav emociálneho kľudu. Potlačuje sklony k samovražde a rozpoltenosť spôsobenú životom v súčasnej inkarnácii.

  Napomáha prijať fyzické telo a jeho sexuálnu povahu. Zvyšuje mužnú silu a prečisťuje základnú čakru, vďaka čomu sa môžu vášeň i túžba prirodzene rozvíjať. Kryštál záhnedy potláča nočné mory a objasňuje význam snov. Záhneda prináša pozitívne vibrácie, ktoré vyplnia okolitý priestor. Ak sa dostane do kontaktu s negatívnymi citmi, dokáže ich jemne a citlivo rozohnať. Mentálne podporuje emotívne, pragmatické myslenie. Zaháňa geopatogénny stres, pohlcuje elektromagnetický smog a napomáha vylučovaniu a detoxikácii na všetkých úrovniach.

  Kameň likviduje strety protikladov, zvyšuje sústredenosť a potláča komunikačné problémy. Keďže záhneda často býva prirodzene ožiarená, pôsobí výborne pri liečbe spojenej s rádioaktivitou alebo chemoterapiou. Treba však starostlivo vyberať prirodzene vzniknuté kamene s nepatrným vyžarovaním namiesto kryštálov umelo vystavených žiareniu (tie bývajú väčšinou veľmi temné a nepriehľadné).

  Zdravie

  Záhneda je účinná pri bolestiach brucha, bedier a nôh. Prináša úľavu od bolesti, vrátane bolestí hlavy, prospieva rozmnožovacím orgánom, svalom, nervom a srdci. Potláča kŕče a reguluje rovnováhu tekutín v tele.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Záhnedu môcť umiestniť kdekoľvek, najmä však na základnej čakre. Je vhodné ju umiestniť pod vankúš alebo v blízkosti geopatogénnych zón. Vhodné je nosiť ju ako prívesok. Pre potlačenie stresu je vhodné vziať do oboch rúk jeden kameň a na chvíľu sa pokojne posadiť. Pri prikladaní na telo sa odporúča otočiť hrot kryštálu od tela, aby sa odvádzala negatívna energia preč. Otočením hrotu k telu sa dodáva pozitívna energia.


  Záhneda drúzaZáhneda pyramída

  Záhneda tromlovanýZáhneda placka

  Záhneda náramokZáhneda prívesok

  Astrológia: Strelec, Kozorožec
  Čakry: 1.-základná
  Výskyt: Brazília, Madagaskar, USA, Rusko, Austrália, Mozambik, Ukrajina, Kazachstan, Británia, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko a Japonsko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.