Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Fluorit

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Fluorit je minerál, ktorý kryštalizuje v kubickej sústave. Chemicky názov znie fluorid vápenatý, chemická značka je CaF2. Známy býva aj pod názvom kazivec, a je jedným z minerálov, ktorý sa nachádza v Mohsovej stupnici tvrdosti, kde mu prináleží stupeň č. 4 (mastenec č. 1, diamant č. 10). Fluorit sa v prírode vyskytuje v rôznych farebných odtieňoch a ich kombináciách (tzv. zonálny Fluorit). Zanecháva biely vryp.

  Vzhľad a výskyt

  Fluorit je vo svete pomerne bežne vyskytujúcim sa polodrahokamom, pričom sa nachádza v rôznych variáciách. Býva priehľadný až priesvitný so skleneným leskom, môže sa vyskytovať aj v nepriehľadnej forme. Fluorit nemá typickú farbu, ale často sa vyskytuje v odtieňoch fialovej, purpurovej a zelenej farby, pričom bežne býva v kombinácii týchto a viacerých iných farieb (tzv. zonálne fluority). Spolu s fluorapatitom je to prakticky jediný minerál na získavanie fluóru. Obyčajne vzniká v okolí termálnych prameňov a hydrotermálnych žíl, na Slovensku sa však vyskytuje len ojedinele. Známe náleziská vo svete sa našli v Číne, Mongolsku, Pakistane, USA, Austrálii, Kanade, Argentíne, Kolumbii, Peru, Brazílii, Mexiku, Namíbii, Juhoafrickej republike, Kazachstane, Tadžikistane, Rusku, Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku a Nórsku.

  Obrázok

  História

  Fluorit, známy už v staroveku, názov získal z latinského fluo, čo v preklade znamená prúd alebo prietok vody. V minulosti sa z neho vyrábali nádoby a vázy, najmä v Anglicku vznikli priam umelecké diela. v Číne bol Fluorit cenený ako talizman, ktorý mal prinášať šťastie a chrániť jeho nositeľa pred čiernou mágiou. V priemysle našiel uplatnenie v metalurgii a chemickom odvetí (výroba fluóru).

  Zásady používania a čistenia

  Fluorit čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske s vodou. Nabíjame ho cez deň mimo priamych slnečných lúčov alebo v noci počas splnu, spoločne s krištáľom. Nevystavujeme ho priamemu slnku, môže stratiť farby a stať sa bezfarebným. Vo vode za bežných podmienok je prakticky nerozpustný, ale jeho rozpustnosť stúpa so zvyšujúcou sa teplotou vody. Vyhýbame sa kontaktu s kyselinami, Fluorit v reakcii s nimi uvoľňuje nebezpečný fluorovodík.

  Astrológia

  Vo zverokruhu Fluorit prináleží znameniam Vodnár a Ryby. Spája sa aj so znamením Kozorožec.

  Čakry

  Vďaka rôznym farebným odtieňom Fluorit podnecuje činnosť prakticky všetkých čakier (zonálne Fluority), účinky sa zvyšujú, keď konkrétne farebný Fluorit položíme na určitú čakru. Fialové Fluority kladieme na 7. čakru (duchovná čakra), zelené a ružové Fluority kladieme na 4. čakru (duchovné srdce), modré a číre Fluority kladieme na 5. čakru (hrdlo / krk), modré môžeme klásť aj na 6. čakru (Tretie oko) a žlté Fluority najlepšie na 3. čakru (Solar plexus).

  Duchovno a energia

  Fluorit je mocný kryštáľ obdarený silnou duchovnou mocou. Zjemňuje osciláciu mozgových buniek, vstrebáva duchovnú energiu a tak otvára nášmu duchovnému úsiliu vstup a kontakt s vyššou rovinou skutočnosti. Fialový Fluorit posilňuje našu rozoznávaciu schopnosť, ktorá nám pomôže posúdiť všetky vonkajšie informácie. Napovedá nám, že múdrosť vyrastá z lásky a harmónie. Fialový a modrý Fluorit nám podávajú pomocnú ruku pri duchovnom vývoji, keď sme bezradní, zmätení alebo nepokojní, tak nám umožňujú nájsť stratenú rovnováhu. Modrý Fluorit navyše zjasňuje naše zmyslové vnímanie. Červený Fluorit aktivuje psychicky oslabenú potenciu. Zonálny Fluorit môžeme položiť na hociktorú čakru, vyrovnáva náš citový a duševný život, uvoľňuje napätie a prináša rovnováhu do organizmu. Fluorit všeobecne je ochrancom voči psychickej manipulácii a nevhodnému duševnému vplyvu. Fluorit čistí a stabilizuj auru, účinne funguje voči škodlivým vplyvom elektromagnetického žiarenia, navyše pri správnom umiestnení blokuje geopatogénne zóny. V duševnom živote Fluorit pomáha prekonávať zafixované vzorce správania a jemne otvára dvere do podvedomia. Z neho necháva vyplávať potláčané pocity, čo umožňuje dospieť k potrebnému rozhodnutiu, pričom odstraňuje ilúzie a odhaľuje pravdu. Zvyšuje sebadôveru, zručnosť, telesnú aj duševnú koordináciu a problémy. Fluorit pomáha aj pri učení, dokáže usporiadať a spracovať informácie, zvyšuje koncentráciu.

  Zdravie

  Fluorit je účinný počas liečby infekčných ochorení. Veľmi dobre pôsobí na bunky, kosti a zuby, dokáže regenerovať kožu a sliznicu, najmä v dýchacích cestách, je vhodný počas nachladnutia, chrípke a zápaloch nosohltanových dutín. Pozitívne pôsobí aj na problémy s kĺbmi, artritíde, reume a bolestiach chrbta. Priaznivo pôsobí aj na problémy a choroby spojené s nervovým systémom. Na očné, nosné, ušné a krčné problémy je najvhodnejší modrý Fluorit, zelený Fluorit je účinný voči infekciám, počas liečby žalúdočných a črevných problémov a kŕčov, pozitívne vplýva aj na pľúca, znižuje príznaky astmy a alergie. Fialový Fluorit je prospešný pre kosti a počas problémov s kostnou dreňou. Žltý Fluorit odbúrava toxické látky, znižuje hladinu cholesterolu a má kladný vplyv na obličky a žalúdok.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Vhodné je ho nosiť v ušnom lalôčiku alebo položiť k zdroju elektromagnetického žiarenia. Okrem položenia na čakry počas meditácie je vhodné si nosohltanové dutiny preplachovať fluoritovou vodou, ktorá bráni vzniku zubného kazu. Pitie fluoritovej vody pomáha prečisťovať organizmus.


  Fluorit tromlovanýFluorit náramok guľôčkový

  Fluorit prívesokFluorit donut

  Fluorit špicFluorit srdce

  Astrológia: Vodnár, Ryby, Kozorožec
  Čakry: 4.-duchovné srdce, 5.-hrdlo / krk, 6.-"Tretie oko", 7.-duchovná
  Výskyt: Čína, Mongolsko, Pakistan, USA, Austrália, Kanada, Argentína, Kolumbia, Peru, Brazília, Mexiko, Namíbia, Juhoafrická republika, Kazachstan, Tadžikistan, Rusko, Veľká Británia, Španielsko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko a Nórsko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.