Jadeit je minerál, radený medzi silikáty, chemický vzorec Na(AlFe3+)(Si2O6). Vzniká počas vysokotlakovej metamorfóze v serpentinitových alebo jadeititových horninách bohatých na sodík alebo hliník. Zelená farba jadeitov je spôsobená prítomnosťou železa a chrómu. Povrch je u opracovaných polodrahokamoch voskovo hladký, nepriehľadný, na okrajoch môže presvitať. Vryp má biely.
Vzhľad a výskyt
Jadeit sa v prírode môže vyskytovať vo viacerých farebných odtieňoch, v závislosti od toho, aký chemický prvok v jeho obsahu prevažuje (mangán - fialová, železo - žltá až hnedá, chróm - zelená). Surový, neopracovaný jadeit môže mať skôr svetlejšiu farbu, ktorá prevažuje odtieňmi žltej až k bielej, opracované jadeity sú bežne známe v žltozelenej, zelenej až tmavozelenej sýtej farbe. Vzhľadovo sa môže podobať na serpentín, ale aj nefrit, s ktorým sa často zamieňa, jadeity a nefrity sa zvyknú dokonca aj označovať spoločne ako jadeity, ale nefrit má iné chemické zloženie. Jadeit sa vo svete nachádza vo viacerých lokalitách, najznámejšie sa nachádzajú v Barme, Číne a Kanade, ďalej v Indii, Japonsku, Austrálii, Novej Guinei, Novom Zélande, USA, Guatemale, Mexiku, Kolumbii, Rusku, Kazachstane, Taliansku, Francúzsku, vo Švajčiarsku. Na Slovensku sa našiel jadeit v malých lokalitách na východe.
História
Názov Jadeitu pochádza zo španielskych slov "piedra de ijada", čo v preklade znamená "obličkový kameň" resp. "bedrový kameň". Španieli sa s jadeitom oboznámili počas dobývania oblastí Strednej Ameriky, kde pre miestnych Olmékov mal jadeit význam väčší než zlato a používali ho pri výrobe klenotov. Podobne si jadeit cenili aj známi Aztékovia. Neskôr sa názov skrátil na jade, z ktorého potom vznikol jadeit. Jadeit poznali už v starovekej Číne, viac sa však rozšíril až v 18. storočí, keď z Barmy sa začali dovážať veľmi kvalitné jadeity, čím sa jadeit stal veľmi obľúbeným polodrahokamom, symbolom a amuletom. Tzv. "cisársky jadeit" je v čínskej kultúre miestami cenený dokonca viac ako smaragd a používa sa aj ako investičný kameň. Veľmi pozitívne bol jadeit vnímaný aj v starovekom Egypte, ako kameň lásky, vnútorného mieru, harmónie, a v arabskom svete slúžil ako ochranca voči zlému. V Európe jadeit nie je až taký populárny, navyše v klenotníctve nebýva nezvykom sa stretnúť s napodobneninami jadeitu, čo znižuje popularitu tohto polodrahokamu u záujemcov, naopak pravý jadeit má o to vyššiu cenu.
Zásady používania a čistenia
Jadeit čistíme buď v miske s vlažnou vodou alebo pod tečúcim prúdom. Nabíjať ho môžeme ľubovoľne dlho na priamom slnku, pokým neucítime, že je plný energie. Výnimkou je jadeit fialovej farby, ten nabíjame iba na nepriamom slnku.
Astrológia
Jadeit prináleží znameniam Rak, Váhy a Ryby.
Čakry
Zelený jadeit podnecuje činnosť najmä čakry duchovné srdce (4. čakra), ale prakticky aj ostatných čakier. Žltý jadeit Solar plexus (3. čakra), fialový čelo a temeno hlavy (7. čakra).
Duchovno a energia
Jadeit so svojou sviežou zelenou farbou je spojený so srdcovou čakrou a preto sa považuje za polodrahokam lásky vo všetkých rôznych formách a rovinách, vrátane v starostlivosti o rodinu. V citovom živote prináša mier a harmóniu. Podporuje láskyplné emócie, ktorými sa stávame voči svojmu okoliu chápajúcim a ohľaduplnejšími. Svojich blížnych posudzujeme láskavo a tolerantne, pretože si uvedomujeme, že takto docielime viac než odporom, zlosťou, a rozkazmi.
Tlmená škála zelených odtieňov jadeitu podporuje meditáciu a rozjímanie. Dokáže odhaliť negatívne myšlienky skryté v hĺbke duše, mierni duševný nepokoj a roztržité myšlienky, ktoré bránia sústredeniu.
V psychickej a duševnej rovine podporuje našu vnútornú vyrovnanosť, ktorá je prirodzenou podmienkou istoty v našom každodennom rokovaní. Pomáha nám zachovávať si v každej situácii chladnú hlavu, zbavuje nás predsudkov, ktoré sťažujú dorozumenie a provokuje v nás aktivitu a dynamiku, podnecuje zrod nových myšlienok. Jadeit je tiež vnímaný ako kameň snov. Ak ho položíme na čelo, prináša sny ponúkajúce podrobný pohľad do vnútra vecí. Duchovne dodáva jadeit odvahu prejaviť, kým v skutočnosti sme. Pomáha pri poznávaní seba samého ako duchovnej bytosti napĺňajúcej ľudský údel a súčasne prebúdza poznanie, ktoré bolo dosiaľ skryté.
Zdravie
Jemné vibrácie vysokých frekvencií zeleného jadeitu uvádzajú organizmus do harmonickej jednoty. Na najnižšej telesnej úrovni účinkuje ako čistiaci kameň napomáhajúci činnosti orgánov, ktoré majú na starosť filtráciu a vylučovanie, pomáha pri ich ochoreniach, z močových ciest uvoľňuje piesok a kamene. Jadeit posilňuje nervový a imunitný systém, funkciu srdca, krvného obehu, podporuje funkciu sleziny, pečene a obličiek, optimalizuje látkovú výmenu a funkciu žliaz, liečbu infekčných chorôb, žltačky a znižuje vysoké teploty. Zmierňuje priebeh chrípkových ochorení. Položený na Solar plexus lieči žalúdočné a tráviace ťažkosti, kolíky a žltačku. Položený na centre Tretieho oka pomáha proti nočným morám a nespavosti, tíši bolesti hlavy a migrény. Mierni nadmerné potenie psychického rázu, ženám pomáha odstraňovať citové blokády, ktoré im bránia v otehotnení, tíši bolesti pri pôrode. Masážami pomocou jadeitového oblázku posilňujeme svaly a jeho vodou si pomáhame pri slabých otravách žalúdka a nevoľnosti. Niekedy sa odporúča aj mimo, pri herpese a pásovom opare.
Spôsob používania v bežnom živote
Jadeit možno umiestniť alebo nosiť podľa ľubovoľnej potreby.