Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Karneol

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Karneol je polodrahokamová odroda chalcedónu prevažne oranžovočervenej až hnedej farby, vyskytuje sa aj vo variantoch žltej a medovej farby. Vryp je bielej farby.

  Vzhľad a výskyt

  Karneol svojej farbe vďačí najmä prítomnosti oxidov železa. Povrch má voskovo lesklý, obyčajne býva nepriehľadný až priesvitný. Vyskytuje sa po celom svete, známy je od staroveku, keď jeho známe náleziská sa nachádzali v dnešnom Turecku a Indii. ďalšie známe náleziská vo svete sa nachádzajú aj v Česku, na Slovensku, v Saudskej Arábii, Brazílii, Egypte, Rusku, Austrálii, Veľkej Británii, Peru, Islande a Rumunsku.

  Známe náleziská karneolu vo svete

  Obrázok

  História

  Karneol ako drahý kameň bol známy už v časoch Rímskej ríše, existujú však záznamy, ktoré hovoria o tom, že karneol bol známy aj iným starovekým civilizáciám, ktoré existovali podstatne skôr, Minojci na Kréte ho používali ako dekoračné predmety zhruba 2000 rokov p.n.l.

  Zásady používania a čistenia

  Karneol čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske s vodou, spolu s krištáľom. Nabíjame ho na priamom slnku, ľubovoľne dlho, slnečné svetlo mu neprekáža.

  Astrológia

  Karneol vo zverokruhu prináleží znameniam Baran, Blíženci, Rak, Lev, Panna a Kozorožec.

  Čakry

  Karneol podnecuje činnosť základnej čakry (1.), najmä u žien ovplyvňuje reprodukčné orgány. Položením na sakrálnu čakru (2.) a čakru Solar plexus (3.) prispieva k lepšiemu prijímaniu potravy.

  Duchovno a energia

  Karneol svojimi teplými tónmi farieb symbolizuje vitálnu činorodú energiu Zeme. Ide o kameň s vysokou energiou, výborne obnovuje vitalitu, motiváciu a účinne stimuluje tvorivé schopnosti. Dodáva odvahu, prináša pozitívny pohľad na život, rozháňa apatiu, a motivuje k úspechu, preto jeho vibrácie pomáhajú najmä tým, ktorí svojim nesústredeným duchom len prešľapujú na mieste, nedokážu nájsť uplatnenie a nevedia si určiť životný smer (najmä červený karneol). Pomôže získať vieru v seba samého, pomáha preniknúť až k samým koreňom nepríjemností, ktoré negatívne ovplyvňujú život. Psychologicky karneol prepožičiava schopnosť vyrovnať sa s priebehom životného cyklu a zaháňa strach zo smrti. V staroveku sa používal na ochranu mŕtvych na ich ceste do záhrobia. V duševnej oblasti ďalej karneol zlepšuje schopnosť analýzy a umožňuje ľahšie vnímanie okolitého sveta. Počas meditácie odstraňuje rušivé myšlienky a pomáha naladiť denné snívanie na všednú realitu. Ružový karneol zlepšuje vzťahy medzi rodičmi a deťmi, obnovuje vzájomnú dôveru po hádkach.

  Zdravie

  Karneol ako kameň plný vitality povzbudzuje metabolizmus. Aktivuje základnú čakru (1.), preto je vhodný najmä pre ženy, ktorým pozitíve pôsobí na reprodukčné orgány, čím zvyšuje plodnosť. Zároveň môže pomôcť frigiditu a impotenciu. Urýchľuje liečenie kostí a šliach, lieči reumatizmus, artritídu a neuralgiu. Zvyšuje zrážanlivosť krvi, pozitívne pôsobí pri krvných problémoch. Žltý karneol reguluje telesné tekutiny, činnosť obličiek a problémy močového ústrojenstva. Prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vitamínov a minerálov a zaisťuje dobré prekrvenie jednotlivých orgánov a tkanív.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Ako dekoráciu vhodné umiestniť pri vchodových dverách, zaisťuje ochranu a pozýva do domu hojnosť. Ako šperk nosiť náramky, prívesky, náhrdelníky, aj priamo na telo.


  Karneol naturKarneol tromlovaný

  Karneol guľaKarneol náramok

  Karneol prívesokKarneol stromček šťastia

  Astrológia: Baran, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Kozorožec
  Čakry: 1. základná, 2. sakrálna, 3. solar plexus
  Výskyt: Turecko, India, Česko, Slovensko, Saudská Arábia, Brazília, Egypt, Rusko, Austrália, Veľká Británia, Peru, Island a Rumunsko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.