Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Lapis Lazuli (Lazurit)

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Lazurit je minerál, hlinitokremičitan sodíka a vápnika, ktorý patrí do skupiny foidov. Z mineralogického hľadiska ide o tektosilikát a člen sodalitovej skupiny. Chemický vzorec Lazuritu je (Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2

  Lazurit tvorí hlavnú súčasť horniny Lapis lazuli, v ktorej sa podieľa na jej zložení 25 až 40%. Lapis lazuli sa okrem modrého lazuritu skladá ďalej z kalcitu, sodalitu, augitu a pyritu, ktorý sa na povrchu Lapisov prezentuje typickými zlatistými škvrnkami.

  Vzhľad a výskyt

  Lapis lazuli (Lazurit) je známy svojou namodralou až sýto modrou farbou, ktorá môže môže prechádzať do fialových tónov. Kvalitné Lapis lazulity sa prezentujú tmavomodrou farbou a množstvom drobných zlatistých škvrniek tvorených pyritom, menej kvalitné Lapisy sú svetlejšej modrej farby a môžu obsahovať zreteľne viditeľné žilky bieleho vápenca. Svetovo významné ložiská lazuritu sa nachádzajú najmä v Afganistane, ďalej v oblasti Bajkalského jazera v Rusku a v Čile, kde sa považuje za národný kameň. Okrem týchto lokalít sa ďalšie ložiská lazuritu nachádzajú v Pakistane, Barme, Indii, Taliansku, USA a Egypte.

  Obrázok


  História

  Lazurit už v staroveku a stredoveku bol ťažený v oblastiach dnešného Afganistanu, v podobe polodrahokamu Lapis lazuli, už vtedy v šperkárstve patril medzi veľmi obľúbené kamene. Afganistan sa dodnes považuje za hlavný zdroj tohto minerálu vo svete. Jeho drvením sa získavala veľmi vzácna farba ultramarín, čo napovedá aj samotný názov tejto farby: ide o zloženie latinských slov "ultra" (nad, ďalej, teda prenesene aj za, spoza) a "mare" (more). Samotný Lazurit získal svoje meno podľa arabského lazhvard (modrý), Lapis lazuli podľa latinského lapis - kameň a arabského azul - nebo.

  Zásady používania a čistenia

  Lapis lazuli (Lazurit) starostlivo čistíme po každom použití pod prúdom vlažnej vody alebo v miske vody, pri svite nočnej oblohy kedy ho položíme na krištáľ. Na priamom slnku ho nabíjame iba krátko.

  Astrológia

  Vo zverokruhu Lapis lazuli prináleží znameniam Strelec, Panna, Ryby, Kozorožec Vodnár a Býk.

  Čakry

  Lapis lazuli podnecuje činnosť 6. čakry (Tretie oko) a 5. čakry (krk / hrdlo).

  Duchovno a energia

  Kráľovská modrá Lapis lazuli symbolizuje duchovnú hĺbku a absolútne svetlo vnútornej harmónie. Uvádza do stavu harmónie telesnú, duševnú, citovú a duchovnú rovinu, pričom nesúlad medzi nimi môže viesť k depresiám, nerovnováhe a strate zmyslu života. Navodená harmónia prináša pocit hlbokého vnútorného sebapoznania, čo podnecuje rozvoj tvorivých schopností. Svojimi pyritovými zrnkami, ktoré tíšia naše bezdôvodne pocity strachu a neistoty, na tmavomodrom poli sa podobá nočnej hviezdnej oblohe. Otvára našej duši nekonečnosť večného vesmíru a prebúdza v nej schopnosť porozumieť posolstvu hviezd. Ak zaspávame s týmto kameňom, vzbudzuje v nás nadpozemské sny. Napomáha k dosiahnutiu stavu osvietenia, uľahčuje vyvolávanie a výklad snov a zvyšuje duševné schopnosti. Umožňuje duchovné cesty a stimuluje osobnú a duchovnú silu. Svetlé tóny Lapis lazuli pomáhajú v hrdlovej čakre odstraňovať citové a zdravotné blokády, ktoré majú vplyv na reč a čistotu hlasu. Ak potláčaný strach spôsobuje "krčné" problémy alebo problémy s komunikáciou, Lazurit podobné prekážky odstráni.

  Lapis lazuli nám dáva pocit istoty a bezpečia a schopnosť intuitívne prežitky dešifrovať a uviesť v skutočnosť, učí nás rozpoznávať jemné signály, ktoré nám vždy vo vhodný čas ukážu smer našej cesty a privedú schopnosť prerážať bariéry všetkého druhu. Tento kameň rýchlo odstraňuje stres a prináša pocit hlbokého pokoja a mieru. Odstraňuje utrpenie, krutosť a strádanie. Centrom čela preniká dôrazná vibrácia jeho ultramarínovej modrej farby až do hĺbky duše, kde sídlia po stáročia uchovávané poznania generácií a intuície, kľúč k poznaniu večných právd a zázrakov života.

  Lazurit je ochranný kameň, ktorý umožňuje nadviazať kontakt s duchovnými sprievodcami. Dokáže rozpoznať hrozbu duševného útoku, zastaví ho a vráti útočiacu energiu späť k jej zdroju. Lazurit taktiež funguje aj ako účinný zosilňovač myšlienok. Podnecuje vyššie schopnosti mysle, prináša objektívny a jasný pohľad. Dokáže prehĺbiť náš vnútorný vzhľad a takto v nás prirodzeným spôsobom posilniť dôveru vo vyššie vedenie. Lazurit vám pomôže vyrovnať sa s pravdou bez ohľadu na to, kde ju objavíte, a prijať všetko, čo sa dozviete. Učí sile vysloveného slova a dokáže zvrátiť nešťastie alebo napraviť nerovnováhu spôsobenú v minulosti mlčaním, podnecuje k prevzatiu zodpovednosti za vlastný život. Zoznamuje svojho majiteľa s hodnotou aktívneho počúvania druhých, odhaľuje vnútornú pravdu, pomáha sebauvedomeniu a umožňuje sebavyjadrenie bez lipnutia na kompromisoch. Uľahčuje tiež vyjadrenie vlastného názoru a vnáša harmóniu do konfliktov. Tento kryštál prináša svojmu majiteľovi trvalé hodnoty v podobe čestnosti, súcitu a poctivosti.


  Zdravie

  Lapis lazuli v zdravotnej oblasti zmierňuje depresie, bolesti hlavy a migrény prameniace z nervozity alebo duševného vyčerpania. Mierni opuchy a kŕče, reguluje krvný obeh a funkciu štítnej žľazy. Potláča teploty, zápaly priedušiek, celkovo pozitívne vplýva na dýchací systém, vrátane krku a hlasiviek. Blahodarne pôsobí na nervový a imunitný systém, kostnú dreň, čistí krv, znižuje vysoký tlak, utišuje bolesti počas menštruácie. Pomáha pri náprave poškodenia sluchu, účinkuje proti nespavosti a závratom. Všeobecne je vhodný ako prevencia proti infarktu, mŕtvici a vzniku nádorových chorôb. Lazuritová voda zmierňuje zápal očí a pomáha pri vyrážkach, ekzémoch a po uštipnutí hmyzom.


  Spôsob používania v bežnom živote

  Lapis lazuli možno nosiť na treťom oku alebo ho naň položiť. Lazurit by mal byť vždy nad bránicou, kdekoľvek medzi hrudnou kosťou a temenom hlavy.


  Lapis Lazuli tromlovanýLapis Lazuli pyramída

  Lapis lazuli prívesok donutLapis lazuli srdce

  Lapis lazuli náramok olivovýLapis lazuli náramok kúsočkový

  Lapis lazuli vajíčkoLapis lazuli náušnice

  Astrológia: Strelec, Panna, Ryby, Kozorožec Vodnár, Býk
  Čakry: 5.-hrdlo, 6.-"Tretie oko"
  Výskyt: Afganistan, Rusko, Chile, Pakistan, Barma, India, Taliansko, USA, Egypt.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.