Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Larimar

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Larimar je drahokamovou odrodou Pektolitu (NaCa2Si3O8(OH)) - kremičitan vápenatosodný) azúrovej farby, ktorý sa vo svete vyskytuje len veľmi ojedinele. Larimar svojej azúrovej farbe vďačí prítomnosti medi namiesto vápnika, čím sa odlišuje od ostatných pektolitov nájdených vo svete, ktoré sa vyskytujú vo viacerých farebných odtieňoch (od bielej po odtiene červenej).

  Vzhľad a výskyt

  Typickou a bežnou farbou larimaru je azúrová s príbuznými odtieňmi belasej až modrozelenej. Hoci ložiská Pektolitu boli nájdené na mnohých miestach na Zemi, výskyt samotného Larimaru v typickej azúrovej farbe je veľmi zriedkavý, jediné známe ložiská a pravdepodobne jediné na svete, sa nachádzajú len v Dominikánskej republike, ktorá sa nachádza na ostrove Hispaniola v Karibiku.

  Obrázok

  História

  Larimar nemá dlhú históriu, zrejme z dôvodu zriedkavého výskytu, prvé zmienky o ňom pochádzajú zo začiatku 20. storočia, keď boli v Dominikánskej republike objavené v baniach neznáme kamene modrej farby, ale keďže toho času pektolit v Dominikánskej republike ešte nepoznali, objavu sa nevenovalo veľa pozornosti a časom upadol do zabudnutia. K znovuobjaveniu došlo až v druhej polovici 70. rokov, keď kúsky larimaru boli objavené na pláži pri mori, v juhozápadnej časti Dominikánskej republiky, čo boli vlastne naplaveniny z neďalekých baní. Jeden z objaviteľov - Norman Rilling pomenoval nájdený kameň po svojej dcére Larisse (Lari), ktorej meno spojil so slovom more v španielčine (mar), čím vznikol Larimar. Samotný vznik larimaru sa odhaduje niekedy na začiatku treťohôr počas sopečnej činnosti, ktorá bola vo vtedajšej doba aktívna v oblasti dnešného Karibiku.
  Tohto času je larimar typickou súčasťou šperkov ponúkaných na predaj v Dominikánskej republike.

  Zásady používania a čistenia

  Pre zvýraznenie liečebného efektu je larimar vhodné nosiť alebo prikladať na telo dlhšiu dobu. Čistíme ho prúdom vlažnej vody, potom nabíjame jednu až dve hodiny na priamom rannom alebo večernom slnku.

  Astrológia

  Vo zverokruhu larimar prináleží znameniu Lev. Keďže Larimar poznáme len krátko, nevylučuje sa, že v budúcnosti pribudnú ďalšie znamenia, pre ktoré je larimar vhodný.

  Čakry

  Larimar podnecuje činnosť Solar plexu (3. čakra), duchovného srdca (4. čakra), hrdla (5. čakra), tretieho oka (6. čakra) a hlavy (7. čakra).

  Duchovno a energia

  Larimar je kameňom meditácie, nositeľom pokoja, vnútorného mieru a konštruktívneho uvažovania. Spočinutím v tichu nekonečna, nám larimar dovoľuje prekonať falošné hranice obmedzujúce duchovné "Ja" a nahliadnuť do najhlbších priestorov našej duše, kde nakoniec nájdeme pravú podstatu nášho života. Larimar nám duševne pomáha získať nadhľad nad vecami a odstup od problémov, ktoré sa nám zdajú neprekonateľné a ponúkne nám ich vyriešenie. Odstraňuje vsugerované obmedzenia a bloky, a odbúrava sklon k škodlivému správaniu. Ak ponecháme veciam voľný priebeh, podporí nás vo viere v Božiu spravodlivosť a len tak nadobudneme pocit dokonalej harmónie. Larimar je vhodný pre tých, ktorí hľadajú spriaznenú dušu, do citového života vnáša pokoj a vyrovnanosť a preto funguje ako prostriedok proti citovým extrémom. Hojí prekonané srdcové traumy.

  Zdravie

  Larimar aktivuje sebaobranné reakcie nášho organizmu a sebazáchovný proces, ktorý činí zázraky, keď nám zjavne nezostáva veľa nádeje na uzdravenie. Larimar nás učí nespoliehať sa príliš veľmi na pomoc zvonku, ktorá často pomôže len vtedy, keď sme donútení sa sami o to pričiniť, ale skôr posilňuje naše odhodlanie bojovať a byť si svojím vlastným liečiteľom či ochrancom zdravia. Larimar borí blokády, ktoré bránia prietoku životodarnej energie, čo už samo o sebe niekedy postačí k úplnému zotaveniu.

  Umiestnením na srdce, Tretie oko alebo Solar plexus, larimar odstráni pripojené cudzie entity, ten istý efekt dosiahneme aj prechádzaním larimaru po tele. Pôsobí najmä v centre srdca, kde lieči problémy priedušiek a pľúc, v centre hrdla lieči ochorenia horných dýchacích ciest a v centre čela povzbudzuje mozgovú činnosť. Zvlášť dobre účinkuje pri problémoch s chrupavkami a krkom. Odstraňuje zablokovanie energie v hrudi, hlave a krku. Možno ho tiež položiť na stuhnuté kĺby alebo zablokované tepny. Larimarová voda používaná na lačný žalúdok pomáha v liečbe ochorení súvisiacich s kosťami.


  Larimar tromlovanýLarimar náramok kúsočkový

  Larimar prívesokLarimar prívesok

  Astrológia: Lev
  Čakry: 3.-solar plexus (pupok), 4.-duchovné srdce, 5.-hrdlo, 6.-"Tretie oko", 7.-duchovná (korunná)
  Výskyt: Dominikánska republika (vzácne priľahlé lokality)
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.

  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.