Malachit je minerál obyčajne sýtozelenej farby, ktorej vďačí za prítomnosť medi vo svojom zložení. Jeho chemicky názov znie dihydroxid-uhličitan meďnatý, chemické označenie má Cu2CO3(OH)2. Zanecháva svetlozelený vryp.
Vzhľad a výskyt
Malachit len málokedy vytvára ihlicovité kryštály napr. ako Ametyst alebo Citrín, obyčajne sa vyskytuje vo forme nátekov alebo vo vláknitej, vrstevnatej forme. Bežne sa vyskytuje v nepriehľadnej forme, menej často v priehľadnej. Vo vyleštenom tvare býva typický svojimi zelenými až tmavozelenými vrstvami. Bežne vzniká v oblastiach medených ložísk, kde dochádza k oxidácii resp. zvetrávaniu medi a býva ľahko dostupný. Medzi známe ložiská na Slovensku patria Ľubietová, Medzev, Mníšek nad Hnilcom, Poniky a Špania Dolina. Vo svete sa známe resp. významné ložiská nachádzajú v Rusku, Rumunsku, Zambii, Zimbabwe, Kongu (KDR), Angole, Namíbii, Mexiku, Chile, Nikarague, Austrálii, Indii, Číne, Izraeli a USA (najmä v Arizone). Medzi príbuzné polodrahokamy patria chalkopyrit a azurit, ktorých podstatnou zložkou je taktiež meď.
Významné náleziská Malachitu vo svete
História
Malachit bol známy už v staroveku, jeho názov pochádza z gréckeho slova malaché, čo v preklade znamená "farba listu", pôvod názvu však pravdepodobne môže vychádzať aj zo slova malachos, čo znamená "mäkký". Z estetického hľadiska je malachit príťažlivým polodrahokamom. Vzájomné prelínanie zelených odtieňov tvorí bohaté obrazce a tvary, vďaka čomu sa používal hlavne ako dekoračný materiál, široké uplatnenie našiel v šperkovníctve, poznali ho starovekí Egypťania, Gréci aj Rimania. V drvenej forme sa pridával ako farbivo v maliarstve, či ako líčidlo.
Zásady používania a čistenia
Malachit patrí medzi kamene s veľkou mocou, ale zároveň treba s ním narábať opatrne, preto je vhodné používať ho pod dohľadom kvalifikovaného a skúseného liečiteľa. Pre eliminovanie prípadných negatívnych vplyvov na organizmus je vhodné používať iba jeho vyleštenú formu a v žiadnom prípade nevdychovať jeho prach. Malachitovú vodu je možné používať, ale len veľmi uvážene, iba na vonkajšie použitie a po porade so skúseným liečiteľom. Nosiť Malachit priamo na tele je možné, ale nemal by sa nosiť pravidelne. Je citlivý na kozmetiku a pot, následkom čoho môže stratiť lesk. Čistíme ho omývaním vodou a po umytí ho treba hneď osušiť. Treba sa vyvarovať slaných roztokov a soli, poškodzujú jeho povrch. V zriedenej kyseline chlorovodíkovej sa rozpúšťa.
Astrológia
Vo zverokruhu Malachit prináleží znameniu Býk. Spája sa aj so znameniami Škorpión, Strelec a Kozorožec.
Čakry
Malachit čistí a aktivuje čakry, umožňuje naladiť sa na duchovného sprievodcu. Položením na Tretie oko (6. čakra) podporuje vyvolávanie vízií a duchovného pozorovania. Položením na srdce (4. čakra) prináša rovnováhu, harmóniu, otvára srdce a vyvoláva nepodmienenú lásku. Položením na Solar plexus (3. čakra) umožňuje duševné uzdravenie.
Duchovno a energia
Malachit zosilňuje ako kladné, tak aj negatívne energie. Negatívnu energiu pohlcuje ľahko, ako aj znečisťujúce látky, ktoré odoberá priamo z atmosféry alebo ľudského tela. Je však dôležité, aby sa pred použitím, a zároveň aj po ňom, vyčistil tak, že ho necháme na slnku niekoľko hodín položený na kryštáli kremeňa. Pozitívne pôsobí aj proti znečisteniu plutóniom a chráni pred žiarením rôzneho druhu, preto by ho mal mať doma každý, kto žije v blízkosti zdrojov rádioaktivity (prírodná rádioaktivita, jadrové elektrárne).
Malachit je kameňom premeny, navádza na dobrodružstvo a zmenám k intezívnejšiemu životu. Ukazuje na blokácie duchovného rastu, vyťahuje skryté pocity, psychosomatické problémy a pretrháva nežiadúce putá. Vedie k preberaniu zodpovednosti za vlastné činy a myšlienky, uľahčuje porozumieť zložitým javom. Učí nás trpezlivosti a s pokojom prijímať aj zlo a sklamanie. Podnecuje snívanie a vyvoláva živé spomienky. Zvyšuje schopnosť vcítiť sa do myslenia iných ľudí, potlačuje ostýchavosť, ktorá bráni prejaviť city navonok a podporuje priateľské vzťahy. Podporuje koordináciu oboch mozgových hemisfér, čím uvádza do rovnováhy rozum a cit. Má pozitívny vplyv pri psychosexuálnych problémoch, ktoré mohli vzniknúť pod vplyvom traumatizujúcich sexuálnych skúseností v minulých životoch. Umožňuje preniknúť ku koreňu problémov a pomáha sa intuitívne správne rozhodnúť. Napomáha potláčať prejavy duševných problémov a chorôb, zmierňuje dyslexiu.
Zdravie a liečenie
Malachit má všestranný liečivý charakter. Užitočný je pri potláčaní kŕčov (aj menštruačných). Rezonuje so ženskými pohlavnými orgánmi, uľahčuje pôrod, lieči pohlavnú nerovnováhu. Znižuje krvný tlak, pozitívne vplýva na liečenie astmy, artritídy, epilepsie, zlomenín, opuchy kĺbov, patologické výrastky, nevoľnosť pri cestovaní, nádory, zrakový nerv, žalúdok, pankreas a slezinu. Uvádza do súladu DNA a bunkovú štruktúru. Zlepšuje činnosť imunitného systému, podporuje odbúravanie jedovatých látok v obličkách, znižuje okysličovanie tkaniva.
Spôsob používania v bežnom živote
Ako náramok sa odporúča nosiť na ľavej ruke, počas ležania je vhodné ho položiť na Tretie oko (6. čakra) alebo Solar plexus (3. čakra), ak potrebujete pohltiť negatívne emócie. Vhodné je ho položiť priamo na to miesto na tele, ktoré potrebujete vyliečiť. Odporúča sa nosiť tromlované (vyleštené) kamene, malachity v prírodnej forme používajte len ako dekoratívne predmety. Malachitovú vodu používať iba na vonkajšie použitie. V niektorých prípadoch môže Malachit vyvolať slabšie búšenie srdca. V tom prípade ho odložte a nahraďte ho ružovým kremeňom alebo rodonitom.