Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Skoryl (Turmalín čierny)

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Skoryl s chemickým vzorcom NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4, je trigonálny minerál zo skupiny turmalínov. Turmalín je chemicky najzložitejší polodrahokam vôbec - bórokremičitan, ktorý obsahuje celé množstvo prvkov. ktorých množstvo je ovplyvnené premenlivosťou jeho farieb.

  Vzhľad a výskyt
  Turmalín čierny, nazývaný Skoryl, sa vyskytuje v čiernej farbe, je nepriehľadný, s lesklým povrchom. Turmalíny, ktorých je asi 30 rôznych druhov, sa všeobecne vo svete vyskytujú často, bežné sú viaceré farebné varianty a farebné kombinácie v jednom kryštáli (zonálne), ich ľahká dostupnosť z nich spravila obľúbené polodrahokamy, ktoré sa častou využívajú ako dekorácie alebo talizmany. Skoryl je jednoznačne najrozšírenejší zo skupiny turmalínov, jeho podiel tvorí zhruba 95% všetkých turmalínov. Na Slovensku sa Skoryl vyskytuje vo viacerých náleziskách, najmä na strednom Slovensku, podobne aj v Česku, či Nemecku sa nachádza niekoľko známych lokalít. Významné náleziská turmalínov (skoryl) vo svete sa nachádzajú Brazílii, USA, Afganistane, Pakistane, Srí Lanke, Číne, Austrálii, Zambii, Madagaskare, Tanzánii, Mozambiku, Keni, Namíbii a Rusku.

  Náleziská turmalínu vo svete

  Obrázok

  História

  Turmalín má pôvod v sinhálčine (turamali alebo toramolli). Skoryl má pôvod názvu z nemeckého Schörl, keď bol niekedy v 16. storočí opísaný po nájdení v baniach v okolí mesta Zschorlau (mesto v blízkosti českých hraníc).

  Zásady používania a čistenia

  Skoryl v prírodnej forme sa vyskytuje v tvare hranolovitých kryštálov, ktoré sú krehké a môžu sa drobiť, preto je dôležité, aby sa so skorylom zaobchádzalo opatrne. Vyhladené skoryly môcť čistiť pod prúdom vlažnej vody, vložiť na noc do misky s vodou, spolu s krištáľom, revitalizujeme na priamom slnku.

  Astrológia

  Čierny turmalín - Skoryl vo zverokruhu prináleží znameniu Kozorožec.

  Čakry

  Skoryl podnecuje činnosť všetkých čakier.

  Duchovno a energia

  Najväčšia sila skorylu tkvie v rozbíjaní organických, emociálnych aj duchovných blokád, ktoré nám bránia vo všetkých rovinách zdravo a čisto žiť. Vzhľadom na svoje pyroelektrické a piezoelektrické vlastnosti má zo všetkých čiernych kameňov podobných vlastností najsilnejšiu očistnú a liečebnú silu. Pomocou Skorylu dosiahneme najtemnejšie hĺbky podvedomia, kde rozbijeme alebo uvoľníme blokády, ktoré nás citovo alebo mentálne zaťažujú, pričom zároveň Skoryl prečistí všetky prepojenia medzi jednotlivými centrami, aby energia mohla medzi nimi bez prekážok pretekať. Skoryl zároveň chráni pred vonkajšou negatívnymi vplyvmi ako sú patogénne zóny, ľudská závisť a zloba. Skoryl slúži ako štít, pretože negatívnu energiu, ktorá nás obklopuje odpudzuje a rozptyľuje skôr ako vstúpi do nášho poľa aury. Spolu s ruženínom a krištáľom je vhodný ho umiestniť do spálne kde napomáha pokojnejšiemu spánku.

  Skoryl v nás podporuje predovšetkým zemité vlastnosti ako je vážnosť, sebakontrola, disciplína, zdravá ctižiadostivosť a cieľavedomosť. Pomáha pochopiť abstraktné myslienky a pojmy, poznať a analyzovať vlastné chyby, dáva schopnosť racionálneho uvažovania, uvoľňuje napätie z prepracovanosti a stres, chráni pred zlými myšlienkami, podnecuje k pozitívnemu naladeniu bez ohľadu na okolnosti. Pri liečení dokáže skoryl položený špičkou od tela odvádzať negatívnu energiu.

  Zdravie

  Skoryl pozitívne vplýva na imunitu, prináša úľavu od bolesti, posilňuje odolnosť organizmu, harmonizuje miechu a nervové tkanivo. Chráni pred negatívnymi vplyvmi elektromagnetického žiarenia, svalstvo chráni pred kŕčmi a kĺby pred zápalmi.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Tromlovaný (vyhladený) turmalín môcť čistiť pod prúdom vlažnej vody alebo na noc v miske s vodou spolu s krištáľom. Revitalizujeme na priamom slnku. Prírodné skoryly, vzhľadom na to, že sa môžu drobiť, čistiť vodným sprejom podľa potreby. Nosiť najlepšie ako náhrdelníky alebo prívesky na krku, používať ako dekoráciu umiestnenú v blízkosti elektromagnetického žiarenia.


  Turmalín Skoryl naturTurmalín tromlovaný

  Turmalín v stojaneTurmalín prívesok

  Turmalín náhrdelníkTurmalín náramok

  Astrológia: Kozorožec
  Čakry: všetky
  Výskyt: Česko, Slovensko, Nemecko, Brazília, USA, Afganistan, Pakistan, Srí Lanka, Čína, Austrália, Zambia, Madagaskar, Tanzánia, Mozambik, Keňa, Namíbia a Rusko.
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.
  Video:

   

   


  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.