Jump to content
 • Polodrahokamy Tara Ezoterika

 • Ónyx

     (0 reviews)

  Tara Admin

  Ónyx je nepriehľadný polodrahokam obyčajne čiernej farby, polopriesvitný až nepriesvitný. Patrí do skupiny silikátov (SiO2), je variantom chalcedónu. Na Mohsovej stupnici tvrdosti sa nachádza na stupni 6,5 - 7 a zanecháva biely vryp.

  Vzhľad a výskyt

  Ónyx vďaka svojej čiernej farbe je možné si zmýliť so Skorylom v tromlovanom tvare. Okrem čiernej farby však z chemického hľadiska nemajú nič spoločné, ide o úplne odlišné polodrahokamy. Ónyx v čiernej farbe je azda najčastejší variant, ale aj iné, farebné varianty sú pomerne bežné. Nie je nič neobvyklé, naopak je bežné, že Ónyx nie je úplne len čierny, môže byť čiernobiely, ak obsahuje aj červenú farbu, ide už o Sardonyx, veľmi blízky príbuzný polodrahokam. Ďalší príbuzné polodrahokamy sú Karneol a Achát, čo obvykle bývajú viac farebné varianty. Ónyx svojim vzhľadom môže pripomínať prúžkovaný mramor. Farebnosť a štruktúra Ónyxu sa dá chemicky upravovať, čím môžeme získať mnoho variantov, ktoré sa dajú popliesť s inými polodrahokamami. Vo svete je bežne dostupný, známe náleziská svetového významu sa nachádzajú v Taliansku, Mexiku, USA, Rusku, Brazílii, Juhoafrickej republike, Indii, Saudskej Arábii, Egypte a Austrálii. Menšie ložiská Ónyxu sa našli aj na Slovensku a v Česku.

  Náleziská ónyxu vo svete

  world-map-onyx-500.png

  História

  Ónyx má dlhú históriu, keď sa od nepamäti používal v šperkovníctve. Zmienky o používaní Ónyxu sa objavujú v starovekom Egypte, keď slúžil na výrobu misiek a ozdobných predmetov. Zmienky o príbuznom Sardonyxe sa zase objavujú na Kréte, kde sa používal už v období minojskej civilizácie (Knossos). Ónyx so Sardonyxom sa spomínajú aj v Biblii. Ónyx nebol neznámy ani starovekým Grékom a Rimanom, prírodovedec a filozof Plínius Starší sa mu venoval vo svojej encyklopédii Naturalis Historia.

  Zásady používania a čistenia

  Ónyx čistíme pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc v miske vody spoločne s krištáľom. Kamene nabíjame na priamom slnku často a čo najdlhšie.

  Astrológia

  Ónyx vo zverokruhu prináleží znameniu Kozorožec.

  Čakry

  Ónyx podnecuje činnosť všetkých čakier, najmä tých, kde sa nachádzajú blokády.

  Duchovno a energia

  Ónyx, tajomný čierny kameň stojaci pod vplyvom Saturnu, nás učí, že najmä bolesťou a súžením, rušením karmických príčin a následkov, vedie priama Cesta k večnej pravde, duchovnej múdrosti a ku konečnému oslobodeniu. Ónyx je kameňom, ktorý dodáva silu. Zaisťuje oporu v ťažkých alebo neprehľadných situáciách rovnako ako v obdobiach mimoriadneho citového alebo telesného stresu. Vedie, podobne ako Skoryl, k vážnosti, sebakontrole a cieľavedomosti, ale spôsob akým Ónyx borí blokády, vrátane očisty, je trochu iného charakteru ako u Skorylu. Negatívnu energiu z tela odoberá, ale neprijíma, pretože ju nevie absorbovať a spracovať. Jeho sila a schopnosť regenerácie sa tak vo veľmi krátkom čase vytráca. Znovuoživenie jeho schopnosťou trvá teda oveľa dlhšie a je ťažšie, než u jeho iných kremenných druhov, napr. Krištáľu. Preto sa odporúča ónyx používať len vo vyhranených prípadoch a často energeticky čistiť.

  To, čo Ónyx dokáže prijať a udržať, sú spomienky na všetko, čo ten, kto ho nosí, prežil. Možno ho použiť v psychometrii, aby v sebe ukrytý príbeh vyrozprával tomu, kto dokáže vnímať jeho vibrácie. Táto schopnosť udržať v sebe spomienky robí z Ónyxu užitočného pomocníka pri cestách do minulých životov rovnako ako pri liečení starých rán a telesných tráum, ktoré ovplyvňujú aj súčasný život. Ónyx držaný v ruke vás upozorní na minulé zranenia, ktoré sa dajú pomocou kryštálovej liečby odstrániť. Taktiež ho môžete použiť na hojenie starých ľútostí a smútkov, čím uľahčuje prijímať poučenie z minulosti, zvyšuje sebadôveru a pomáha vyrovnať sa s podmienkami vo vašom okolí. Dokáže vás presunúť po prúde Času, aby ste sa pozreli na vlastnú budúcnosť, a vďaka svojej moci ovplyvniť ľudské sily a schopnosti vám dopomôže, aby ste sa stali skutočnými pánmi svojho osudu.

  V duševnej rovine Ónyx vyhľadáva rozpory pretrvávajúce v mysli a pomáha ich integrovať do vašej duše. Ukotvuje prchavosť svojho majiteľa do podoby trvalejšieho prístupu k životu. Celkovo zvyšuje schopnosť sebakontroly a pôsobí ako duševné tonikum, ktoré znižuje inak celkom ochromujúci strach a obavy. Ónyx prináša nedoceniteľný dar dochádzať k uvážlivým rozhodnutiam. Na telesnej úrovni napomáha vstrebávať vesmírne energie, ktoré sú potrebné pri liečení aj k ďalším účelom. Udržuje v tele rovnováhu energií jin a jang.

  Zdravie

  Ónyx priaznivo pôsobí na zuby, kosti, kostnú dreň, lieči krvné poruchy a nohy. Pomáha v liečbe sluchu, najmä pri odstraňovaní nepríjemných šumov, pri poruche rovnováhy, ostrí zrak a rovnako ako ostatné druhy chalcedónu posilňuje imunitný systém.

  Spôsob používania v bežnom živote

  Najlepšie nosiť na ľavej strane tela. Pokladať alebo držať na miestach podľa potreby. Ónyx sa tradične nosil na krku, kde mal zmierňovať sexuálnu túžbu a podporovať cudnosť.


  Ónyx tromlovanýÓnyx guľa

  Ónyx náhrdelníkÓnyx náramok

  Ónyx prívesokÓnyx kyvadlo

  Astrológia: Kozorožec
  Čakry: všetky
  Výskyt: Taliansko, Mexiko, USA, Rusko, Brazília, Juhoafrická republika, India, Saudská Arábia, Egypt, Austrália
  Zdroje: Článok vznikol pomocou týchto diel: Kameny od A do Z (Judy Hallová), Skrytá moc drahých kamenů (Josef Pavel Kreperát). Mapa a fotografie - vlastné dielo autora článku. Ďalšie šírenie článku len so súhlasom autora.
  Video:

   

   


  User Feedback

  Create an account or sign in to leave a review

  You need to be a member in order to leave a review

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  There are no reviews to display.


Announcements

 • Najnovšie články o polodrahokamoch

  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
  • Tara Admin
   0
 • Upcoming Events

  No upcoming events found
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.